Jaspis

Jaspis

Jaspis on läbipaistmatu pliidioksiidist peitkristalliline kvarts, tavaliselt on kivid laigulised või triibulised, väga rikkalikes värvitoonides, samas võib jaspis esineda ka ühevärvilisena. Jaspis on väga levinud kivi ja teda leidub kõikjal maailmas. Suured leiukohad on Venemaal, Aafrikas, Indias, Ameerika Ühendriikides ja Prantsusmaal.

Jaspist on vääriskivina kasutatud juba väga ammustest aegadest ja juba vanades legendides on teda kutsutud kivide emaks. Jaspis on aeglaste võngetega maalähedane kivi ja ta toimib peamiselt füüsilisel tasandil – ta tasakaalustab meie energiavooge ja aitab meie kehal lõdvestuda, aitab leevendada stressi ning toob meie ellu rahulikkust ja terviklikkust. Jaspis aitab meil alustatud tegevused lõpule viia ja aitab meil keskenduda põhjalikult ühele asjale, ta aitab meil sihile jõuda ja aitab suurendada meie mõistmisvõimet ning tasakaalustab inimeste vahelisi suhteid. Jaspis julgustab meid iseendaga aus olema, oma probleemidest jõuliselt kinni haarama ja neid lahendama.

Jaspis toob meile õnne ja tervist, annab kogu organismile uut energiat, võtab endasse negatiivseid võnkumisi ja hoolitseb, et tema ümber ei oleks negatiivsust – puhastab enda ümbruse.

Usutakse ja arvatakse, et jaspis on väga tugev energiakivi, ta kaitseb meid haiguste eest, seepärast on jaspist hea kanda kokkupuutel meie kehaga või nahaga, ta hoiab meist eemale haigused, toetab meie vereringet, seede- ja suguorganeid. Usutakse, et eriti tugev kivi haiguste kaitses on punane jaspis, ta on heaks leevendajaks seedehäirete, kõhukinnisuse, puhitiste korral, samuti avaldab ta head toimet maksale, põrnale, kõhunäärmele, maole, vähendab pingeid suguelundite piirkonnas, ergutades sugunäärmete talitust. Kollane, beež jaspis (maastikjaspis) on uskumuste kohaselt  hea allergiavastane kivi, samuti elujõudu suurendava ja immuunsüsteemi ergutava toimega kivi, tugevdab meie neerude talitust ja parandab meie haistmismeeli.

Jaspist tuleb puhastada 1-2 korda kuus voolava vee all ja laadida päikese käes, kuid mitte pikalt. Tähelepanelik tuleb olla suurte temperatuurimuutustega, need võivad põhjustada kivide värvimuutuse.

Share:

Jaak Nikolsnon